Plac zabaw w ogrodzie – co powinno się na nim znaleźć

Plac zabaw w ogrodzie – co powinno się na nim znaleźć


Zabawa na świeżym powietrzu, szczególnie w czasie letnich wakacji, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto zadbać, aby dzieci miały zagwarantowane bezpieczne oraz rozwijające ich umiejętności miejsce, gdzie mogłyby puścić wodze wyobraźni i beztrosko się bawić? Co powinno się znaleźć na ogrodowym placu zabaw? Jak zorganizować czas pociechom, kiedy szkoły i przedszkola od nich odpoczywają? Oto trzy najważniejsze elementy!1. Drabinki, drążki

Każde dziecko uwielbia sprawdzać swoje umiejętności, a dobrze zaprojektowane drabinki pozwolą na taką zabawę dziecku w każdym wieku. Wspinaczka to wspaniały sposób na rozwijanie wielu umiejętności. Dziecko uczy się dzięki nim utrzymywać równowagę, rozwija koordynację ruchowo-wzrokową, a nawet pokonuje własne lęki, jak chociażby lęk wysokości. Warto jednak pamiętać, że mniejsze dzieci powinny bawić się na drabinkach tylko pod opieką osób dorosłych. Do wyboru są różnorodne warianty – doskonale sprawdzają się klasyczne, metalowe drabinki na drewnianych konstrukcjach, lub połączenie drewnianych stelaży z sznurkowymi stopniami.

silownieogrodowecom-2_2jpgsilownieogrodowe-5_2jpg


2. Huśtawki, liny

Od dawna wiadomo, że huśtawka to nieodłączny element dzieciństwa. Wspaniałe uczucie bujania się doskonale odpręża i uspokaja dziecko. Potwierdzono nawet, że dzieci, które często bujają się na huśtawce, nie tylko odznaczają się o wiele większym spokojem i zrównoważeniem, lecz dodatkowo, o wiele lepiej rozwijają się intelektualnie. Dla mniejszych dzieci warto zamontować huśtawkę – fotelik lub taką wyposażoną w dodatkowe zabezpieczenie i oparcie. Starsze dzieci mogą śmiało bawić się na huśtawkach bez oparcia.

silownieogrodowe-6_1jpgsilownieogrodowe-14jpg


3. Ścianka wspinaczkowa

Świetnym dodatkiem placu zabaw jest ścianka wspinaczkowa. Dziecko może w ten sposób rozwijać swoje umiejętności wspinaczkowe. Ścianka wspinaczkowa to również wspaniałe miejsce dziecięcych spotkań.

silownieogrodowe-3_2jpg 


Jeżeli dziecko będzie miało odpowiednio przygotowane miejsce do zabawy, można być pewnym, że wybierze zabawę na świeżym powietrzu, niż oglądanie bajek przed telewizorem.